יריקת דם בכיור
יריקת דם בכיור

תסמינים

מה גורם לאובדן שן?

כילד, אובדן שן מרגיש כמו טקס מעבר מילדות לבגרות. אולם, כמבוגר, מדובר בחוויה מטרידה ובלתי הפיכה, שיש לה השלכות ארוכות טווח לגבי המראה והתחושה של הפה ואפילו לגבי הביטחון העצמי.

קיימות מספר סיבות אפשריות לאובדן שן כמבוגר. תוכל לאבד שיניים בתאונה, או עקב בעיה רפואית. אולם, אחד הגורמים המובילים לאובדן שיניים הוא מחלת חניכיים חמורה ובלתי הפיכה - פריודונטיטיס.

איור של אובדן שן

מדוע מחלת חניכיים עלולה להוביל לאובדן שן

חניכיים בריאות חיוניות לבריאות השיניים שלך

עצם הלסת מחזיקה היטב כל אחת מהשיניים בתוך המכתשית שלה. לכן חשוב שהעצם לא תיחשף לחיידקים, אשר עלולים לגרום לזיהום שעלול לגרום לנזק ולהוביל לאובדן שיניים. החניכיים שלך מהוות מחסום מגן בין העצם לבין רובד החיידקים שבפה.

הצטברות של רובד חיידקים, שיכולים לגרות את החניכיים, עלולה להיות התחלה של מחלת חניכיים. וזה עלול להתבטא באדמומיות ונפיחות בחניכיים , שעלולות גם לדמם בעת צחצוח ושימוש בחוט דנטלי. אלו הם הסימנים של מחלת חניכיים בשלביה הראשונים, שנקראת ג'ינג'יביטיס. אם המחלה לא תטופל, היא עלולה להתקדם לשלב השני הבלתי הפיך - פריודונטיטיס, ולבסוף להוביל לאובדן שיניים.

זאת משום שהצטברות רובד חיידקים עלולה לגרום לחניכיים לסגת מהשן, ולהשאיר חללים זעירים שבהם יכולים להצטבר עוד חיידקים ולגרום לזיהומים. ללא טיפול, הזיהומים הללו עלולים לפגוע בעצם וברקמות החניכיים המהוות את המבנה התומך בשיניים. במידה ונגרם נזק לעצמות ולרקמות החניכיים, השיניים עלולות להתרופף.

המפתח למניעת אובדן שיניים עקב פריודונטיטיס הוא לעולם לא לתת למצב להתדרדר עד כדי כך.

חיוני להגיע לבדיקות תקופתיות אצל רופא שיניים, משום שבניגוד לכאב או רגישות בשיניים, מחלת חניכיים לא תמיד גורמת לכאב. למעשה, בשלביה הראשונים ייתכן שכלל לא תשימו לב שאתם סובלים ממחלת חניכיים. אולם בבדיקה מקצועית הרופא יכול לזהות סימנים מוקדמים, כך שתוכלו לנקוט צעדים לטיפול במחלת החניכיים לפני שהיא תחמיר.

הדבר חשוב במיוחד אם אתם מעשנים, משום שעישון עלול להסוות את התסמינים של מחלת חניכיים.