כיצד לטפל במחלת חניכיים

מחלת חניכיים נגרמת על ידי חיידקי פלאק המצטברים סביב השיניים, עליהן וביניהן. אם לא מסירים חיידקים אלה על ידי צחצוח קבוע ושימוש בחוט דנטלי, הם עלולים לגרות את החניכיים ולגרום לאדמומיות, לנפיחות ולדימום בחניכיים, כולם תסמינים מוקדמים של מחלת חניכיים, המכונה ג'ינג'יביטיס.

אם לא מטפלים בסימנים אלה של מחלת חניכיים, עלולים להתפתח 'כיסים' קטנים בין השיניים לחניכיים. כיסים אלה מעמיקים, ועלולים לגרום בסופו של דבר לפריודונטיטיס – אחד מהסוגים החמורים ביותר של מחלת חניכיים. כשתגיע לשלב זה של מחלת חניכיים ייתכן שנגרם נזק. בהעדר טיפול, נזק זה עלול לגרום לאובדן שן.

מסיבה זו חשוב להפסיק את הדרך של המחלה בשלבים המוקדמים (דלקת חניכיים) על ידי איתור טיפול יעיל במחלת חניכיים, שיאפשר לשמור על בריאות החניכיים.

טיפול שלושת השלבים במחלת חניכיים

חניכיים בריאות חיוניות לשמירה על חוזק השיניים, והדרך הטובה ביותר לשמור על בריאות החניכיים היא להקפיד על שגרת טיפול נאותה בפה.

יש לבצע שלוש פעולות פשוטות בלבד כדי לשמור על ניקיון החניכיים והשיניים ולסייע במניעת מחלת חניכיים.

שלב 1 – צחצח שיניים יומיום פעמיים ביום במשחת שיניים פרודונטקס המכילה פלואוריד לשימוש יומיומי

צחצח שיניים פעמיים ביום במשך שתי דקות לפחות במברשת שיניים ידנית או חשמלית בעלת ראש קטן וסיבים רכים ומעוגלים. השתמש במשחת שיניים פרודונטקס ‎‏ המכילה פלואוריד לשימוש יומיומי, המסירה פיזית את הצטברות חיידקי הפלאק לאורך קו החניכיים ומסייעת לשמור על איטום חזק בין החניכיים לשיניים. בצחצוח קבוע פעמיים ביום, משחת שיניים זו יעילה פי-4 ממשחת שיניים רגילה בהסרת הגורם העיקרי לדימום בחניכיים.*

שלב 2 – השתמש בחוט דנטלי כדי להסיר פלאק מבין השיניים

השתמש בחוט דנטלי, או במברשת לניקוי המרווחים שבין השיניים, כדי להסיר פלאק מאזורים הקשים להגעה בין השיניים. זכור לשחרר בעדינות את החוט הדנטלי למקומו כדי לא לפגוע בחניכיים.

שלב 3 – בקר בקביעות אצל רופא שיניים כדי להסיר הצטברות פלאק ולסייע במניעת מחלת חניכיים

בקר בקביעות אצל רופא השיניים כדי להיבדק, כיוון שאיש מקצוע יכול לסייע לזהות בעיות בחניכיים לפני שתסבול מתסמינים. רופא השיניים יכול גם לבצע ניקוי אבנית ופוליש של השיניים כדי להסיר הצטברות עיקשת של חיידקי פלאק (אבן שן) ולסייע במניעת מחלת חניכיים.

הקפד על שלושת השלבים הללו, ותוכל לסייע למנוע מחלת חניכיים ולשמור על בריאות החניכיים ועל חוזק השיניים.

מה אם אני כבר סובל ממחלת חניכיים?

אם אתה סובל מתסמין כלשהו מבין התסמינים הללו של מחלת חניכיים, ואפילו אם אתה סובל זה מכבר מדלקת חניכיים, שלושת השלבים עשויים לסייע לעצור את דלקת החניכיים ולמונעה. חשוב להקפיד על כך, כיוון שבהעדר טיפול דלקת זו עלולה להתפתח לדלקת מסב השן העלולה לגרום לאובדן שן. אם אתה סובל ממחלת חניכיים, עליך לבקר אצל רופא השיניים שיכול לסייע לעצור את החמרתה.

*מסירה יותר פלאק בהשוואה למשחת שיניים רגילה, לאחר ניקוי מקצועי וצחצוח יומיום פעמיים ביום, פרט לפרודונטקס מלבינה.