אל תיתן למחלת החניכיים לעצור את חייך

מחלת חניכיים עלולה להיות חוויה לא נעימה ולא נוחה. מדימום או נפיחות בחניכיים עקב ג'ינג'יביטיס ועד לבעיות חמורות יותר כמו פריודונטיטיס, הפגיעה הגופנית של מחלת חניכיים נוטה להחמיר ככל שמשתהים בטיפולה.

מקטעים אחרים של אתר אינטרנט זה כוללים פרטים נוספים על סימני האזהרה המוקדמים של מחלת חניכיים, המלווים בייעוץ לגבי אופן הטיפול בהם. אם אתה חושד כי ייתכן שאתה סובל מסימן כלשהו מבין הסימנים הללו, עליך לשוחח על כך עם רופא השיניים.

הפגיעה הסמויה של מחלת חניכיים

כ-50% מהמבוגרים ברחבי העולם סובלים ממחלת חניכיים. אולם, הפגיעה בקרב רבים מהאנשים הסובלים מתסמינים של מחלת חניכיים עלולה להיות חמורה בהרבה מפגיעה גופנית בלבד ולכלול גם פגיעה רגשית וחברתית.

לדוגמה, אנשים הסובלים מהליטוזיס (ריח רע מהפה), סימן אפשרי של מחלת חניכיים, עלולים לחוש מבוכה רבה, בייחוד במצבים חברתיים, או כשהם רוצים להתקרב למישהו. בדומה לכך, מחלת חניכיים עלולה לפגוע במראה ובתחושה של הפה, בייחוד במקרים חמורים יותר, כמו בפריודונטיטיס העלולה לגרום לאובדן בלתי הפיך של שן. תופעה זו עלולה לגרום למצוקה ולאובדן הביטחון העצמי.

במקביל, אנשים המבחינים בדם כשהם יורקים במהלך צחצוח או שימוש בחוט דנטלי עלולים לחוש חרדה לגבי הגורם לכך, או לגבי המשמעות של העניין בכל הנוגע לבריאות החניכיים שלהם. אפילו אכילה פשוטה בחוץ עם חברים עלולה להפוך לקשה בשל החשש לדימום לא אסטטי בחניכיים במהלך הארוחה.

כיצד לטפל במחלת חניכיים

למרבה המזל, יש הרבה דרכים לסייע בעצירת התקדמותה של מחלת חניכיים - בתור התחלה יש להיוועץ עם רופא השיניים, שימליץ על הטיפול המתאים לכם.

ישנם גם כמה צעדים פשוטים שתוכלו לנקוט בין הביקורות אצל רופא השיניים כדי לשמור על חניכיים בריאות, שיניים חזקות ונשימה רעננה - ולהפחית את ההשפעה של מחלת חניכיים על חייכם.

  • צחצחו שיניים פעמיים ביום לפחות למשך שתי דקות עם משחת השיניים פרודונטקס היומית עם פלואוריד , שהיא יעילה פי ארבעה בהשוואה למשחת שיניים רגילה בהסרת הגורם העיקרי לדימום בחניכיים.* שניים מתוך שלושה אנשים שהביעו דאגה בנוגע להשפעה של מחלת חניכיים על חייהם, אמרו שיש להם יותר ביטחון לאחר 30 יום של שימוש בפרודונטקס. שיעור דומה של משתתפים גם דיווחו שהם כבר לא נמנעים ממצבים חברתיים ולא דואגים בגלל בריאות החניכיים שלהם.
  • השתמשו במברשת שיניים ידנית או חשמלית עם ראש קטן וסיבים עגולים ורכים, והקדישו תשומת לב מיוחדת לקו החניכיים (אזור המפגש בין השן לחניכיים). לדוגמה, מברשת השיניים של פרודונטקס תוכננה במיוחד כדי לסייע במניעת בעיות בחניכיים בצחצוח יום-יומי פעמיים ביום, והיא מקלה על ניקוי השיניים.
  • השתמשו בחוט דנטלי או במברשות אינטרדנטליות כדי להסיר את רובד החיידקים (פלאק) מאזורים שקשה להגיע אליהם, כגון בין השיניים.

* המשחה מסירה יותר רובד חיידקים (פלאק) בהשוואה למשחת שיניים רגילה, לאחר ניקוי מקצועי ווצחצוח יום-יומי פעמיים ביום.