אל תיתן למחלת החניכיים לעצור את חייך

מחלת חניכיים עלולה להיות חוויה לא נעימה ולא נוחה. מדימום או נפיחות בחניכיים עקב ג'ינג'יביטיס ועד לבעיות חמורות יותר כמו פריודונטיטיס, הפגיעה הגופנית של מחלת חניכיים נוטה להחמיר ככל שמשתהים בטיפולה.

מקטעים אחרים של אתר אינטרנט זה כוללים פרטים נוספים על סימני האזהרה המוקדמים של מחלת חניכיים, המלווים בייעוץ לגבי אופן הטיפול בהם. אם אתה חושד כי ייתכן שאתה סובל מסימן כלשהו מבין הסימנים הללו, עליך לשוחח על כך עם רופא השיניים.

הפגיעה הסמויה של מחלת חניכיים

כ-50% מהמבוגרים ברחבי העולם סובלים ממחלת חניכיים. אולם, הפגיעה בקרב רבים מהאנשים הסובלים מתסמינים של מחלת חניכיים עלולה להיות חמורה בהרבה מפגיעה גופנית בלבד ולכלול גם פגיעה רגשית וחברתית.

לדוגמה, אנשים הסובלים מהליטוזיס (ריח רע מהפה), סימן אפשרי של מחלת חניכיים, עלולים לחוש מבוכה רבה, בייחוד במצבים חברתיים, או כשהם רוצים להתקרב למישהו. בדומה לכך, מחלת חניכיים עלולה לפגוע במראה ובתחושה של הפה, בייחוד במקרים חמורים יותר, כמו בפריודונטיטיס העלולה לגרום לאובדן בלתי הפיך של שן. תופעה זו עלולה לגרום למצוקה ולאובדן הביטחון העצמי.

במקביל, אנשים המבחינים בדם כשהם יורקים במהלך צחצוח או שימוש בחוט דנטלי עלולים לחוש חרדה לגבי הגורם לכך, או לגבי המשמעות של העניין בכל הנוגע לבריאות החניכיים שלהם. אפילו אכילה פשוטה בחוץ עם חברים עלולה להפוך לקשה בשל החשש לדימום לא אסטטי בחניכיים במהלך הארוחה.

כיצד לטפל במחלת חניכיים

למרבה המזל, קיימות דרכים רבות לסייע בעצירת ההתפתחות של מחלת חניכיים בשלביה המוקדמים – ויש להתחיל בשיחה עם רופא השיניים, שיוכל להציע לך את הטיפול הנכון למחלת החניכיים שממנה אתה סובל.

תוכל גם לנקוט מספר פעולות פשוטות בין בדיקות השיניים, שיסייעו לשמור על בריאות החניכיים, על חוזק השיניים** ועל רעננות הנשימה – ולהפחית את ההשפעה של מחלת החניכיים על חייך.

  • צחצח שיניים פעמיים ביום במשך שתי דקות לפחות במשחת שיניים פרודונטקס לשימוש יומיומי המכילה פלואוריד. משחה זו יעילה פי-4 ממשחת שיניים רגילה בהסרת הגורם העיקרי לבעיות חניכיים*. מבין אלו שהביעו את דאגתם לגבי הפגיעה של מחלת חניכיים בחייהם, שניים מתוך שלושה אמרו שביטחונם העצמי עלה לאחר שימוש בפרודונטקס במשך 30 ימים. מספר זהה של משתמשים גם דיווח על כך שאינו נמנע יותר ממצבים חברתיים או חושש לגבי בריאות החניכיים.
  • שימוש במברשת שיניים ידנית או חשמלית בעלת ראש קטן וסיבים רכים ומעוגלים, תוך הקדשת תשומת לב מיוחדת לקו החניכיים (מקום המפגש בין החניכיים לשן). לדוגמה, מברשת השיניים פרודונטקס תוכננה במיוחד לסייע במניעת בעיות חניכיים בצחצוח יומיום פעמיים ביום, ומקלה על ניקוי השיניים.
  • השתמש בחוט דנטלי, או במברשות לניקוי המרווחים שבין השיניים, כדי להסיר פלאק מאזורים הקשים להגעה כגון בין השיניים. 

שאל את רופא השיניים על הטיפול המתאים ביותר עבורך.

* בהשוואה למשחת שיניים רגילה, לאחר ניקוי מקצועי וצחצוח יומיומי פעמיים ביום, פרט לפרודונטקס מלבינה.

** פרט לפרודונטקס ללא פלואוריד