יריקת דם בכיור
יריקת דם בכיור

תסמינים

מה גורם לנפיחות בחניכיים?

חניכיים בריאות הן ורודות מוצקות, אך חניכיים נפוחות נוטות להיות אדומות ותפוחות. לעתים קרובות, תסמינים אלו הם חלק מהתסמינים המוקדמים של מחלת חניכיים. לפיכך, חשוב לשוחח בהקדם האפשרי עם רופא שיניים כי המצב עלול להחמיר.

הגורם הנפוץ ביותר לנפיחות בחניכיים (המכונה גם דלקת בחניכיים) הוא חיידקי פלאק, המצטברים ללא הרף על השיניים, סביבן וביניהן. בעיה זו נוטה להתפתח כשחלקיקי מזון המכילים פחמימות (סוכרים ועמילנים) נותרים זמן ממושך בפה.

אם לא מסירים את חיידקי הפלאק (בדרך כלל על ידי צחצוח), הם עלולים לגרום לנפיחות בחניכיים סביב השן. בסופו של דבר, דלקת זו עלולה להתפשט אל השקע בחניכיים המחזיק את השן ואף להוביל לבעיות חמורות יותר כמו פריודונטיטיס.

אולם, קיימים גורמים אחרים לנפיחות בחניכיים. לפיכך, אם יש לך חששות כלשהם לגבי העניין חשוב שתשוחח על כך עם רופא השיניים. 

איור של חניכיים נפוחות

טיפול בנפיחות בחניכיים

נוסף לשיחה עם רופא השיניים ובדיקות סדירות, קיימות מספר פעולות שתוכל לבצע כדי להסיר חיידקי פלאק .

  1. צחצח שיניים במשחת שיניים ‎פרודונטקס‎‏ לשימוש יומיומי המכילה פלואוריד. משחה זו יעילה פי-4 ממשחת שיניים רגילה בהסרת הפלאק* המצטבר לאורך קו החניכיים (מקום המפגש בין החניכיים לשן), ומסייעת לשמור על בריאות החניכיים ועל חוזק השיניים**.
  2. השתמש במברשת שיניים ידנית או חשמלית בעלת סיבים רכים ומעוגלים וראש קטן, תוך הקדשת תשומת לב מיוחדת למקום המפגש בין החניכיים לשיניים.
  3. השתמש בחוט דנטלי, או במברשות לניקוי המרווחים שבין השיניים, כדי להסיר חיידקי פלאק מאזורים הקשים להגעה כגון בין השיניים.
  4. בקר באופן סדיר אצל רופא השיניים, הוא יכול להצביע על בעיית חניכיים לפני הופעת התסמינים.
    אם אתה חווה חניכיים מדממות, ספר על כך מיד לרופא השיניים כדי שיוכל לסייע לך לטפל בבעיה לפני שהיא מחמירה.

* בהשוואה למשחת שיניים רגילה, לאחר ניקוי מקצועי וצחצוח יומיומי פעמיים ביום, פרט לפרודונטקס מלבינה.

** פרט לפרודונטקס ללא פלואוריד