כיצד יכול רופא השיניים שלך לטפל במחלת חניכיים

אתה עלול לסבול אמנם מסימנים מסוימים של מחלת חניכיים כגון נפיחות, אדמומיות או דימום בחניכיים, אך ייתכן שלא תהיה מודע לכך שאתה סובל מבעיות כלשהן בחניכיים עד שתבקר אצל רופא השיניים. דלקת חניכיים, השלב הראשון של מחלת חניכיים, אינה תמיד כואבת, כך שלעתים קרובות לא מבחינים בה. לעתים לא מזהים דלקת זו גם בקרב מעשנים, כיוון שעישון עלול לדכא תסמינים מוקדמים.

זו הסיבה לחשיבות הרבה כל כך של בדיקות סדירות אצל רופא השיניים, כיוון שבדיקה מקצועית יכולה לזהות את התסמינים של מחלת חניכיים גם אם הם אינם גלויים לעין, ולאפשר לך לנקוט פעולות כדי לטפל בה לפני שתחמיר.

דלקת חניכיים נגרמת לעתים קרובות על ידי הצטברות של חיידקי פלאק על השיניים, סביבן וביניהן. אם לא מסירים חיידקים אלה על ידי צחצוח סדיר, הם עלולים לגרות את החניכיים, ולגרום לאדמומיות, לנפיחות ולדימום בהן ולנסיגה הדרגתית שלהן. בסופו של דבר, הפגיעה בחניכיים עלולה להיות קשה עד כדי פגיעה בשקע השן. תחנה זו היא התחנה הסופית בהתפתחות של מחלת חניכיים – דלקת בלתי הפיכה של מסב השן, העלולה לגרום לאובדן שן.

כיצד אפשר לסייע בעצירת דלקת חניכיים

אם רופא השיניים אבחן שאתה סובל מדלקת חניכיים, עליך לקבל ייעוץ מקצועי לגבי אופן הטיפול בה בבית כדי למנוע החמרה של הדלקת. כמו כן, ייתכן שתעבור טיפול מקצועי בניתוח.

המפתח להצלחת הטיפול הוא להסיר ולבקר את הצטברות חיידקי הפלאק על ידי שגרת טיפול נאותה בפה.

השלב הראשון הוא צחצוח יומיום פעמיים ביום בשיטה הנכונה כדי להבטיח ניקוי יסודי של השיניים ושל החניכיים. אם אתה נמצא בסיכון עקב בעיות חניכיים חמורות, רופא השיניים עשוי להמליץ לך להשתמש במברשת אחת לניקוי כל הפה, ולשלב מברשות נוספות ייחודיות וכלי ניקוי ייעודיים לטיפול באזורים הקשים להגעה. לדוגמה, שימוש במברשות לניקוי המרווחים בין השיניים, במברשות בעלות קצוות סיבים בודדות או בחוט דנטלי, כדי להסיר פלאק מאזורים בעייתיים כמו במרווחים שבין השיניים.

בשלב השני, השתמש במשחת השיניים פרודונטקס המוכחת קלינית כמסייעת במניעת הצטברות פלאק.

שאל תמיד איש מקצוע

שמירה על בריאות החניכיים והשיניים בבית היא הדרך הטובה ביותר לסייע במניעת מחלת חניכיים ולטפל בה. אולם, לעולם אין להתייחס אליה כאל חלופה לביקורים סדירים אצל רופא השיניים והשיננית. רק איש מקצוע יכול לאבחן ג'ינג'יביטיס, או לזהות אם היא התקדמה למצב של פריודונטיטיס, המחייב טיפול על ידי מומחה כדי למזער את הנזק לחניכיים ולשיניים.