עצה מרופא השיניים שלכם בנוגע לטיפול ביתי במחלת חניכיים

אם תבחינו בסימנים של מחלת חניכיים כגון חניכיים נפוחות, אדומות או מדממות, ייתכן שאינכם מודעים לכך שיש לכם בעיות בחניכיים עד שתגיעו לביקורת אצל רופא השיניים שלכם. מאחר שדלקת חניכיים (ג’ינג’יביטיס) - השלב הראשון של מחלת חניכיים - אינה מלווה בכאבים, לא מבחינים בה. בנוסף, מעשנים עלולים שלא לשים לב לדלקת משום שעישון יכול להסוות את התסמינים המוקדמים.

זו הסיבה שכל כך חשוב להגיע לבדיקות תקופתיות אצל רופא שיניים. בבדיקה מקצועית הרופא יכול לזהות את התסמינים של מחלת חניכיים גם אם הם עוד לא ניכרים, מה שיאפשר לכם לנקוט צעדים כדי לטפל בבעיה לפני שהיא מחמירה.

דלקת חניכיים (ג’ינג’יביטיס) נגרמת לעיתים קרובות עקב הצטברות של רובד חיידקים (פלאק) על פני השן, מסביב לשן ובין השיניים. אם לא מסירים את הרובד באמצעות צחצוח שיניים קבוע הוא עלול לגרום לגירוי בחניכיים, מצב שמתבטא באדמומיות, נפיחות, דימום, ונסיגה הדרגתית של החניכיים. בסופו של דבר הנזק לחניכיים יכול להיות כה חמור, עד שהוא משפיע גם על המכתשית בה יושבת השן. זהו השלב המתקדם של מחלת חניכיים, פריודונטיטיס. זהו מצב בלתי הפיך שעלול לגרום לאובדן שיניים.

כיצד אפשר לסייע בעצירת דלקת חניכיים

אם רופא השיניים אבחן שאתה סובל מדלקת חניכיים, עליך לקבל ייעוץ מקצועי לגבי אופן הטיפול בה בבית כדי למנוע החמרה של הדלקת. כמו כן, ייתכן שתעבור טיפול מקצועי בניתוח.

המפתח להצלחת הטיפול הוא להסיר ולבקר את הצטברות חיידקי הפלאק על ידי שגרת טיפול נאותה בפה.

השלב הראשון הוא צחצוח יומיום פעמיים ביום בשיטה הנכונה כדי להבטיח ניקוי יסודי של השיניים ושל החניכיים. אם אתה נמצא בסיכון עקב בעיות חניכיים חמורות, רופא השיניים עשוי להמליץ לך להשתמש במברשת אחת לניקוי כל הפה, ולשלב מברשות נוספות ייחודיות וכלי ניקוי ייעודיים לטיפול באזורים הקשים להגעה. לדוגמה, שימוש במברשות לניקוי המרווחים בין השיניים, במברשות בעלות קצוות סיבים בודדות או בחוט דנטלי, כדי להסיר פלאק מאזורים בעייתיים כמו במרווחים שבין השיניים.

בשלב השני, השתמש במשחת השיניים פרודונטקס המוכחת קלינית כמסייעת במניעת הצטברות פלאק.

שאל תמיד איש מקצוע

שמירה על בריאות החניכיים והשיניים בבית היא הדרך הטובה ביותר לסייע במניעת מחלת חניכיים ולטפל בה. אולם, לעולם אין להתייחס אליה כאל חלופה לביקורים סדירים אצל רופא השיניים והשיננית. רק איש מקצוע יכול לאבחן ג'ינג'יביטיס, או לזהות אם היא התקדמה למצב של פריודונטיטיס, המחייב טיפול על ידי מומחה כדי למזער את הנזק לחניכיים ולשיניים.