כיצד תוכל למנוע דימום בחניכיים במהלך הצחצוח

חניכיים בריאות אינן מדממות. לפיכך, אם אתה מבחין בדם כשאתה יורק במהלך צחצוח או שימוש בחוט דנטלי מצב זה אינו תקין. תופעה זו עלולה להוות סימן מוקדם של מחלת חניכיים. על כן, אם אתה סובל מדימום בחניכיים הקפד לשוחח על כך עם רופא השיניים.

קיימים מספר גורמים אפשריים לדימום בחניכיים – שגרת טיפול חדשה בפה, צחצוח רב מדי, חזק מדי , בלתי מספק או שימוש בתרופות מסוימות. לעתים קרובות, דימום בחניכיים עלול להיגרם על ידי הצטברות של חיידקי פלאק סביב השיניים, עליהן וביניהן. חיידקים שלא הוסרו (בדרך כלל על ידי צחצוח) עלולים לגרות את החניכיים ולגרום להן לדמם.

להלן שש פעולות פשוטות, שתוכל להוסיף לשגרת הטיפול היומיומית שלך בפה כדי להפחית את הסיכון לראות דם כשאתה יורק:

1. שתי דקות פעמיים

צחצוח מסייע להסיר חיידקי פלאק וחלקיקי מזון, שאם נאפשר להם להצטבר סביב השיניים, עליהן וביניהן הם עלולים לגרות את החניכיים ולגרום לבעיות כמו דלקת חניכיים. צחצח יומיום פעמיים ביום במשך שתי דקות, רצוי עם משחת שיניים המכילה פלואוריד כמו פרודונטקס.

2. אל תפספס שום מקום

הקפד לנקות כל פינה בפה בכל צחצוח, לרבות אזורים הקשים להגעה כגון בין השיניים. נוע בשיטתיות בתוך הפה, תוך כיסוי המשטחים החיצוניים והפנימיים של כל השיניים (העליונות והתחתונות) ומשטחי הלעיסה. תוכל גם לשאול את רופא השיניים על הדרך הטובה ביותר לצחצח שיניים.

3. היה עדין

בכל הנוגע לניקוי שיניים, צחצוח חזק יותר אינו יעיל יותר. למעשה, צחצוח חזק או רב מדי, או שימוש במברשת שיניים שחוקה, עלולים להסב נזק לאמייל השן. לפיכך, צחצח בזהירות. כמו כן, מומלץ להחליף מברשת שיניים כל שלושה חודשים.

4. צחצוח נכון

בצע תנועה מעגלית או אליפטית, וכוון את מברשת השיניים בזווית של 45 מעלות כלפי מטה לכיוון החניכיים. פעולה זו תסייע לנקות את קו החניכיים (מקום המפגש בין החניכיים לשן). לניקוי המשטחים הפנימיים של השיניים הקדמיות, הטה אנכית את המברשת ובצע תנועות קטנות ומעגליות באמצעות חלקה הקדמי.

5. אל תשכח את קו החניכיים

קו החניכיים עלול להיות מועד להצטברות של חיידקי פלאק מזיקים. הקפד במיוחד לסלק פלאק מאזור זה, וכן מהמרווחים בין השיניים. שימוש משולב וקבוע בחוט דנטלי, או במברשות לניקוי המרווחים שבין השיניים, עשוי לסייע לך לשלוט על הצטברות הפלאק.

6. ואל תשכח את גם את הלשון

היגיינת פה נאותה אינה כוללת את השיניים והחניכיים בלבד. גם צחצוח עדין של הלשון עשוי לסייע לרענן את הנשימה ולנקות את הפה על ידי הסרת חיידקים.