יריקת דם בכיור
יריקת דם בכיור

תסמינים

כל מה שעליך לדעת על נסיגת חניכיים

המונח נסיגת חניכיים מתייחס למצב בו החניכיים נסוגות מהשיניים וחושפות את השורש שמתחתיהן. הסימן האופייני הראשון לכך עלול להיות רגישות מוגברת בשיניים, אך ייתכן שתבחין גם בשן הנראית ארוכה מהרגיל או שתרגיש חריץ במקום המפגש בין החניכיים לשן (האזור המכונה קו החניכיים).

נסיגת חניכיים היא אמנם בעיית שיניים שכיחה, אך אין להתעלם ממנה כיוון שהיא עלולה להוות סימן למחלת חניכיים. 

איור של נסיגת חניכיים

מה גורם לנסיגת חניכיים?

נסיגת חניכיים עלולה להיגרם על ידי מספר גורמים, לרבות הזדקנות, צחצוח חזק מדי ואף בריאות לקויה של הפה. בריאות לקויה של הפה עלולה לגרום לדלקת חניכיים, מצב בו מתפתחת דלקת חניכיים עקב נוכחות של חיידקי פלאק. בהעדר טיפול, בסופו של דבר תחל נסיגה של החניכיים.  

אם לא מזהים את הגורם לנסיגת החניכיים, ומאפשרים לה להימשך, היא עלולה לגרום לבעיות בריאותיות חמורות יותר בחלל הפה. החניכיים עלולות להתחיל להתרחק מהשן, תוך יצירת 'כיסים' סביבה העלולים לאפשר הצטברות נוספת של פלאק. עם הזמן, כיסים אלה מעמיקים, נסיגת החניכיים נמשכת והשיניים עלולות להתרופף.

כיצד לעצור נסיגת חניכיים

עובדתית לאחר שהחניכיים מתחילות לסגת הן אינן גדלות בחזרה. המשמעות היא, שחיוני לזהות את הבעיה ולטפל בה בשלב המוקדם ביותר – לפני שהיא מחמירה.

לפיכך, הדבר הראשון שעליך לעשות אם אתה חושד שאתה עלול לסבול מנסיגת חניכיים הוא לשוחח עם רופא השיניים, שיוכל לזהות את הגורם לנסיגת החניכיים ולייעץ לגבי הטיפולים המתאימים לך ביותר.

סקירת שגרת הטיפול היומיומי שלך בפה עם רופא השיניים תאפשר לך לעצור את נסיגת החניכיים מלכתחילה. לחלופין, אם אתה כבר סובל מהבעיה, תוכל למנוע החמרה שלה.  

מעבר למשחת שיניים כמו משחת שיניים ‎פרודונטקס לשימוש יומיומי המכילה פלואוריד, עשוי לסייע בעצירה ומניעה של בעיות חניכיים. בצחצוח קבוע פעמיים ביום, משחה זו יעילה פי-4 ממשחת שיניים רגילה בהסרת חיידקי הפלאק* המצטברים לאורך קו החניכיים (מקום המפגש בין החניכיים לשן), ומסייעת לשמור על בריאות החניכיים ועל חוזק השיניים.

* בהשוואה למשחת שיניים רגילה, לאחר ניקוי מקצועי וצחצוח יומיומי פעמיים ביום, פרט לפרודונטקס מלבינה.