יריקת דם בכיור
יריקת דם בכיור

תסמינים

מה זה אומר כשיש לכם דימום בחניכיים?

אם רואים עקבות דם בזמן צחצוח שיניים, זה עלול להיות סימן למחלת חיכיים ועלול להוביל לריח רע מהפה, חניכיים מודלקות, נסיגת חניכיים ולבסוף לאובדן שן.

בין אם אתם רואים דם בכיור בזמן צחצוח כל יום או מידי פעם, אין להתעלם אף פעם מדימום בחניכיים.

איור של חניכיים מדממות

הגורמים לדימום בחניכיים

הנטייה לדימום בחניכיים נגרמת על ידי פלאק, שכבה דביקה של חיידקים המצטברת ללא הרף סביב השיניים, עליהן וביניהן. אם לא מסירים את חיידקי הפלאק, הם עלולים לגרות את החניכיים, לגרום לאדמומיות, לדימום ולדלקת.

אולם, קיימים גם מספר גורמים אפשריים אחרים לדימום בחניכיים. גורמים אלה כוללים צחצוח יתר או צחצוח חזק מדי של השיניים, מברשת שיניים חדשה או שגרת שימוש חדשה בחוט דנטלי וכן תרופות מסוימות.

כיצד לעצור דימום בחניכיים

ללא קשר לגורם שאתה מייחס לדימום בחניכיים, הדבר הטוב ביותר שתוכל לעשות הוא לשוחח על כך בהקדם האפשרי עם רופא השיניים. הרופא יוכל לבחון את התסמינים שמהם אתה סובל, ולייעץ לגבי הטיפול המתאים ביותר לדימום בחניכיים.

בכל הנוגע לטיפול בדימום בחניכיים, קיימות גם מספר פעולות פשוטות שייתכן שתרצה לשקול – שינויים בשגרת הטיפול בפה, העשויים לסייע לעצור החמרה של הבעיה. כדי ששינויים אלה יפעלו ביעילות, עליך לבצע מדי יום את השלבים הבאים ולא רק כשאתה מבחין בדם כשאתה יורק:  

  1. צחצח שיניים פעמיים ביום במשך שתי דקות לפחות במשחת שיניים כמו משחת השיניים היומיומית פרודונטקס. בשימוש יומיומי פעמיים ביום, משחת השיניים ‎פרודונטקס‏ יעילה פי 4 ממשחת שיניים רגילה בהסרת הגורם העיקרי לבעיות חניכיים.*
  2. השתמש במברשת שיניים ידנית או חשמלית בעלת ראש קטן וסיבים רכים ומעוגלים, תוך הקדשת תשומת לב מיוחדת לקו החניכיים.
  3. השתמש בחוט דנטלי, או במברשות לניקוי המרווחים שבין השיניים, כדי להסיר פלאק מאזורים הקשים להגעה כגון בין השיניים.
  4. בקר בקביעות אצל רופא השיניים, העשוי לזהות בעיות בחניכיים לפני שתסבול מתסמינים כלשהם. אם אתה סובל מדימום בחניכיים, דווח על כך מיד לרופא השיניים כדי שיוכל לסייע לך לטפל בו לפני שהוא מחמיר.

* מסירה יותר פלאק בהשוואה למשחת שיניים רגילה, לאחר ניקוי מקצועי וצחצוח יומיומי פעמיים ביום, פרט לפרודונטקס מלבינה.