מחלת חניכיים – עובדה או בדיה?

מחלת חניכיים פוגעת באנשים רבים ברחבי העולם, וכ-50% מהמבוגרים סובלים מדלקת חניכיים במהלך חייהם. מספר מיתוסים לגבי מחלת חניכיים התפתחו עם הזמן.

להלן מספר מיתוסים נפוצים לגבי מחלת חניכיים שבהם אתה עלול להיתקל – בלוויית מספר עובדות חשובות שכדאי לדעת לגבי הגורמים למחלת חניכיים ולגבי הטיפול בה...

1. מיתוס- דימום בחניכיים מופיע רק אצל קשישים

דימום בחניכיים הוא תסמין שכיח של מחלת חניכיים, אשר נגרם לרוב עקב הצטברות של רובד חיידקים (פלאק) על פני השן, מסביב לשן ובין השיניים. הוא יכול להופיע בכל גיל, אם כי הבעיה פחות שכיחה אצל ילדים.

2. עובדה- חניכיים שנסוגו לא יכולות לצמוח מחדש

האם חניכיים שנסוגו יכולות לצמוח מחדש? לא, חניכיים שנסוגו לא צומחות מחדש מעצמן. שימוש קבוע בחוט דנטלי ובמשחת שיניים המכילה פלואוריד כגון פרודונטקס יכול לסייע במניעת הצטברות של רובד חיידקים (פלאק), הגורם לנסיגת חניכיים.

3. עובדה- צחצוח חזק מדי עלול לגרום לדימום בחניכיים

צחצוח חזק מדי עלול לגרום לדימום בחניכיים, אולם הדימום יכול להיות גם סימן למחלת חניכיים (דלקת החניכיים - ג’ינג’יביטיס), ולכן כדאי תמיד להתייעץ עם רופא שיניים אם אתם מבחין בדם כשאתה יורק לאחר צחצוח השיניים . במהלך הצחצוח, חשוב לא להפעיל יותר מדי לחץ. השתמשו במברשת שיניים ידנית או חשמלית עם ראש קטן וסיבים עגולים ורכים, הניעו אותה בזהירות בתנועות מעגליות או אליפטיות, והקדישו תשומת לב מיוחדת לקו החניכיים (אזור המפגש בין השן לחניכיים).כמו כן, מומלץ להחליף את מברשת השיניים כל שלושה חודשים.

4. מיתוס- מחלת חניכיים אינה תמיד חמורה

דלקת חניכיים (ג’ינג’יביטיס) היא השלב הראשון של מחלת חניכיים, וניתן לתקן אותה בעזרת טיפול מתאים והקפדה על שגרת היגיינת פה יומית טובה. בהיעדר טיפול, היא עלולה להוביל למחלת חניכיים חמורה יותר המכונה פריודונטיטיס- בעיה בלתי הפיכה,שלא ניתן לפתור ועלולה להוביל בסופו של דבר לאובדן שן. 

5. מיתוס- אני צריך ללכת לרופא שיניים רק כשיש לי בעיה

אם אתם חושדים שיש לכם סימנים של מחלת חניכיים, כולל אם רואים דם בזמן שיורקים במהלך צחצוח או בעת שימוש בחוט דנטלי, שוחחו עם רופא השיניים שלכם בהקדם האפשרי. אולם, עליכם להגיע לבדיקות תקופתיות בהתאם להמלצת רופא השיניים שלכם - גם אם אתם חושבים שהכול תקין. רופא השיניים יכול לזהות סימנים לבעיות בחניכיים עוד לפני שתפתחו תסמינים כלשהם, ויסייע לכם לעצור את מחלת החניכיים לפני שהמצב יחמיר.