מחלת חניכיים – עובדה או בדיה?

מחלת חניכיים פוגעת באנשים רבים ברחבי העולם, וכ-50% מהמבוגרים סובלים מדלקת חניכיים במהלך חייהם. מספר מיתוסים לגבי מחלת חניכיים התפתחו עם הזמן.

להלן מספר מיתוסים נפוצים לגבי מחלת חניכיים שבהם אתה עלול להיתקל – בלוויית מספר עובדות חשובות שכדאי לדעת לגבי הגורמים למחלת חניכיים ולגבי הטיפול בה...

1. דימום בחניכיים פוגע רק בקשישים – מיתוס

דימום בחניכיים הוא תסמין נפוץ של מחלת חניכיים, הנגרם לעתים קרובות על ידי הצטברות פלאק סביב השיניים, עליהן וביניהן. הדימום עלול להשפיע על אנשים בכל הגילאים, אם כי הבעיה נפוצה פחות אצל ילדים.

2. חניכיים שנסוגו לא יכולות לגדול בחזרה – עובדה

האם חניכיים שנסוגו יכולות לגדול בחזרה? לא, חניכיים שנסוגו אינן יכולות לגדול בחזרה בכוחות עצמן. שימוש קבוע בחוט דנטלי ובמשחת שיניים המכילה פלואוריד כמו פרודונטקס יכולים לסייע במניעת הצטברות פלאק – גורם לנסיגת חניכיים.

3. צחצוח חזק מדי עלול לגרום לדימום בחניכיים – עובדה

צחצוח חזק מדי עלול לגרום לדימום בחניכיים, אולם עלול גם להוות סימן למחלת חניכיים (דלקת חניכיים). לפיכך, אם אתה מבחין בדם כשאתה יורק לאחר צחצוח השיניים שוחח על כך תמיד עם רופא השיניים. במהלך הצחצוח, חשוב לא להפעיל לחץ רב מדי. השתמש במברשת שיניים ידנית או חשמלית בעלת ראש קטן וסיבים רכים ומעוגלים, בצע בזהירות תנועה מעגלית או אליפטית והקדש תשומת לב מיוחדת לקו החניכיים (מקום המפגש בין החניכיים לשן). כמו כן, מומלץ להחליף מברשת שיניים כל שלושה חודשים.

4. מחלת חניכיים אינה תמיד חמורה – מיתוס

דלקת חניכיים היא השלב הראשון של מחלת חניכיים. ניתן לפתור בעיה זו על ידי טיפול נכון ושגרת טיפול יומיומי נאותה בפה.אולם, בהעדר טיפול היא עלולה לגרום למחלת חניכיים חמורה יותר, המכונה פריודונטיטיס – בעיה בלתי הפיכה, שלא ניתן לפתור ועלולה לגרום בסופו של דבר לאובדן שן.

5. עליי לגשת לרופא השיניים רק כשקיימת בעיה – מיתוס

אם אתה חושד שאתה סובל מסימן כלשהו מבין הסימנים של מחלת חניכיים, לרבות הבחנה בדם כשאתה יורק במהלך צחצוח או בעת שימוש בחוט דנטלי, שוחח על כך בהקדם האפשרי עם רופא השיניים. אולם, עליך גם לגשת לבדיקות סדירות לפי המלצת רופא השיניים – גם אם אתה חושב שהכול בסדר. ייתכן שרופא השיניים יזהה סימנים של מחלת חניכיים או בעיות אחרות לפני שתפתח תסמינים כלשהם, ויסייע לך לעצור את הדרך אל מחלת החניכיים לפני שהמצב מחמיר.