מהם ניקוי אבנית ופוליש?

לעתים קרובות, מחלת חניכיים נגרמת על ידי הצטברות של חיידקי פלאק. הדרך הטובה ביותר להסירם היא לצחצח שיניים פעמיים ביום. אולם, ללא קשר למידת היעילות של ניקוי השיניים, קשה לשמור על הניקיון של אזורים מסוימים שתמיד קשה להגיע אליהם. חיידקי פלאק עלולים  להצטבר באזורים אלה, ולעבור בסופו של דבר מינרליזציה הגורמת ליצירת שכבה קשיחה ופריכה שנקראת אבן שן או טרטר, אשר לא ניתן להסיר בצחצוח בלבד. אם הפלאק לא יוסר, פלאק נוסף עלול להצטבר סביב השן ואף מתחת לקו החניכיים ולגרום התפתחות של מחלת החניכיים.

כדי להפחית את הסיכון למחלת חניכיים או לעצור החמרה שלה, רופא השיניים עשוי להמליץ לך על ניקוי מקצועי, המכונה ניקוי אבנית וליטוש. ניקוי זה מאפשר לך לנקות את השיניים כיאות.

למה לצפות בעת ניקוי אבנית ופוליש?

רופא השיניים או השיננית שלך יכולים לבצע ניקוי אבנית וליטוש.

שלב 'הגירוד' הראשון מסיר את משקעי הפלאק ואבן השן. לעתים קרובות, משתמשים במגרד אולטרסאונד כדי לסלק את מרבית אבן השן. לאחר מכן, משתמשים במכשור ידני ייעודי לגירוד כל השרידים העיקשים.

השלב הבא הוא פוליש של השיניים, שמאפשר להחליק כיאות את פני השטח שלהן. פוליש אמנם מסיר כתמים ומותיר את השיניים בהירות ומבריקות, אך לא מדובר על הליך קוסמטי בלבד. הליך זה גם מחליק פגמים וכתמים קלים של מרקם מחוספס על השיניים כדי להגן עליהן מפני הצטברות נוספת של פלאק.

רופא השיניים ימליץ לך על תדירות ניקוי האבנית ופוליש המתאימה לך. חשוב לזכור, כי ניקוי מקצועי הוא תוספת לשגרת טיפול יומיומי נאותה בפה ואינו מהווה לעולם חלופה לצחצוח פעמיים ביום במשחת שיניים המכילה פלואוריד. רופא השיניים עשוי להמליץ על שימוש במשחת שיניים כמו פרודונטקס בין הביקורים אצלו, המסייעת למנוע הצטברות של פלאק.