טיפים פשוטים שיסייעו לטפל בהליטוזיס (ריח רע מהפה)

ריח רע מהפה, או הליטוזיס, בשמו הרפואי הנכון, הוא בעיה לא נעימה העלולה לגרום לך לחוש מבוכה כשאתה בחברת אנשים אחרים. למרבה המזל, קיימות דרכים פשוטות לטפל בבעיה מביכה זו. אולם, איתור הדרך הנכונה להקל עליה תלוי בגורם לריח הרע מהפה.

הגורמים להליטוזיס

קיימים גורמים רבים להליטוזיס, אך אחד הנפוצים ביותר הוא הצטברות של חיידקי פלאק בין השיניים וסביבן. הסיבה לכך היא, שבזמן שחיידקים אלה מפרקים פיסות מזון זעירות בפה הם עלולים לשחרר גז בעל ריח לא נעים. נוסף לכך, חיידקי פלאק אלה עלולים לתרום להתפתחות עששת ומחלת חניכיים.

כיצד להיפטר מהליטוזיס

הדרך הטובה ביותר לטפל בריח רע מהפה הנגרם על ידי חיידקי פלאק היא לאמץ שגרת טיפול נאותה בפה:

  • ההתחלה של כל שגרה נאותה היא בצחצוח יומיום פעמיים ביום במשחת שיניים המכילה פלואוריד. בחר את משחת השיניים פרודונטקס בעלת פורמולה עם מקדם שחיקה נמוך, המכילה סודיום ביקרבונט ומסירה פיזית את הצטברות חיידקי הפלאק לאורך קו החניכיים.  השתמש בה מדי יום כדי לסייע לשמור על ניקיון הפה ועל רעננותו.
  • צחצח בעדינות גם את הלשון כדי להסיר את כל החיידקים שנלכדו על פני השטח שלה.
  • השתמש בחוט דנטלי כדי להסיר פלאק וחלקיקי מזון לכודים מהאזורים הקשים להגעה שבין השיניים.
  • בקר בקביעות אצל רופא השיניים כדי לבדוק את בריאות החניכיים והשיניים ולבצע ניקוי מקצועי כדי להסיר את כל משקעי הפלאק העיקשים.

טיפים נוספים המסייעים לטפל בריח רע מהפה

בין הדרכים האחרות שיאפשרו לך לסייע לשמור על רעננות הנשימה ניתן למנות:

  • הימנעות ממזון בעל ריח חזק כגון תבלינים, שום ובצל, וממשקאות כמו קפה ואלכוהול העלולים לגרום לריח לא נעים מהפה.
  • הפסק לעשן. עישון ולעיסת טבק גורמים לריח רע מהפה ועלולים להכתים את השיניים. לפיכך, היגמל מהרגל זה כדי ליהנות מנשימה רעננה יותר ומשיניים לבנות יותר.
  • שתיית כמות רבה של מים כדי לשמור על משק מים תקין, ולסייע לשטוף מהפה חיידקים ותאי עור מתים העלולים לגרום לריח רע מהפה.

הליטוזיס עלולה להיגרם גם על ידי בעיות רפואיות מסוימות כגון זיהומים במערכת העיכול, בגרון או בבית החזה. במקרה זה, עליך להיוועץ ברופא לגבי הטיפול בה.