שישה גורמים העלולים לגרום להליטוזיס (ריח רע מהפה)

הליטוזיס וריח רע מהפה עלולים להיות מביכים, ולגרום לתחושת אי-נוחות לגבי מצבים חברתיים או לגבי התקרבות למישהו. לפיכך, חשוב להכיר טוב יותר את הגורמים להליטוזיס. הבה נבחן שישה גורמים אפשריים לריח רע מהפה, ונלמד כיצד לטפל בהם:

1. אינך מטפל כראוי בשיניים ובחניכיים

חיידקי פלאק מצטברים ללא הרף על השיניים, סביבן וביניהן, ועלולים להיות אחראים להליטוזיס. בזמן שחיידקים אלה מפרקים חלקיקי מזון בפה, הם עלולים לשחרר גז בעל ריח לא נעים הגורם לריח רע מהפה.

הדרך הטובה ביותר למנוע זאת היא לצחצח שיניים יומיום פעמיים ביום במשחת שיניים המכילה פלואוריד ולהשתמש בחוט דנטלי כדי להסיר פלאק ומזון לכוד מהאזורים הקשים להגעה בין השיניים.

2. ייתכן שאתה מפתח מחלת חניכיים

הליטוזיס עלולה להיות אחד מהסימנים המוקדמים של מחלת חניכיים, כיוון שהיא נגרמת גם על ידי הצטברות של חיידקי פלאק לאורך קו החניכיים העלולים להיות אחראים להליטוזיס. אם לא מסירים את הפלאק, הוא עלול לגרום לדימום ולנפיחות בחניכיים – תסמינים של דלקת חניכיים. בהעדר טיפול, בעיה זו עלולה לגרום למחלת חניכיים חמורה יותר.

כדי לסייע במניעת דלקת חניכיים, צחצח פעמיים ביום במשחת שיניים המכילה פלואוריד כגון פרודונטקס שתוכננה במיוחד להסיר יותר פלאק בהשוואה למשחת שיניים רגילה.

3. צריכת מזון ושתייה

צריכת מזון בעל ריח חזק כגון שום, בצל ותבלינים, או שתיית קפה/אלכוהול, עלולה לגרום זמנית לריח רע מהפה. הדרך הטובה ביותר לעצור ריח זה היא להימנע מסוגים אלה של מזון ושתייה.

4. עישון או לעיסת טבק

עישון סיגריות, עישון מקטרות, או הרחה או לעיסה של טבק עלולים לגרום לריח רע מהפה. פעולות אלה עלולות גם להכתים את השיניים, ולהעלות את הסיכוי שתפתח מחלת חניכיים. היגמל מהרגל העישון כדי ליהנות מפה בריא יותר, משיניים לבנות יותר ומנשימה רעננה יותר.

5. דיאטה קיצונית

דיאטות צום, דיאטות קיצוניות או דיאטות דלות פחמימות עלולות להיות כרוכות בתופעת לוואי של ריח רע מהפה. הסיבה לכך היא שהגוף נאלץ לפרק שומן שהוא מייצר לחומרים כימיים המכונים קטונים. חומרים אלה משתחררים לתוך הנשימה ומוסיפים לה ריח רע. ניתן לטפל בסוג זה של הליטוזיס על ידי שינוי תזונתי בלבד.

6. בעיה רפואית

במקרים נדירים, בעיות רפואיות מסוימות עלולות לגרום לריח רע מהפה. אחת מהבעיות הללו היא יובש בפה, המופיעה במקרה של הפרעה בזרימת הרוק אל הפה. בעיה זו עלולה לגרום לריח רע מהפה, כיוון שהרוק מסייע ללחלח את הפה ולשטוף את החיידקים העלולים לגרום לריח רע ממנו.

גם בעיות במערכת העיכול, סוכרת וזיהומים בגרון ובבית החזה עלולים לגרום לריח רע מהפה. אם יש לך חששות כלשהם לגבי ריח רע מהפה, עליך לשוחח עם רופא השיניים או עם הרופא.