איור של חניכיים מודלקות
איור של חניכיים מודלקות

שלבים

מהי דלקת חניכיים?

המונח הרפואי דלקת חניכיים (Gingivitis) מתייחס לדלקת של החניכיים. מדובר במחלת חניכיים קלה, הנוטה לגרום לאדמומיות, לנפיחות ולדימום ברקמת החניכיים – במיוחד במהלך צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי או נגיסה במזון קשה כמו תפוח.

ניתן לטפל בדלקת חניכיים. לפיכך, חשוב שתשוחח עם רופא השיניים ותכיר את תסמיניה לפני שתתפתח לבעיות אחרות.  

איור של חניכיים מודלקות עם מחדר

מה גורם לג'ינג'יביטיס?

הגורם העיקרי לדלקת חניכיים הוא הצטברות של פלאק, שכבת חיידקים המתפתחת ללא הרף סביב השיניים, עליהן וביניהן, בעיקר באזורים הקשים להגעה. חיידקים אלה מגרים את החניכיים, ועלולים לגרום לדלקת שלהם.

נוסף לכך, חללים קטנים או 'כיסים' מתפתחים בין החניכיים לשיניים. בהעדר טיפול, כיסים אלה עלולים להעמיק ולהתפתח לבעיות חמורות יותר כגון רגישות בשיניים או פריודונטיטיס.

החניכיים של מעשנים רגישים יותר לזיהום, כיוון שעישון ושימוש בטבק מפחיתים את זרימת הדם ואספקת המרכיבים התזונתיים אל רקמת החניכיים.

טיפול בג'ינג'יביטיס

אם פועלים במהירות, רופא השיניים יכול לטפל בקלות בדלקת חניכיים. מסיבה זו, חשוב לבקר בקביעות אצל רופא השיניים או אצל השיננית, כיוון שהם עשויים לזהות בעיות בחניכיים לפני שתסבול מתסמינים כלשהם.

אולם, תוכל גם לנקוט פעולה מדי יום כדי להפחית את הסיכון שתפתח דלקת חניכיים על ידי שמירה על טיפול נאות בפה. טיפול זה כולל צחצוח שיניים קבוע פעמיים ביום במשך שתי דקות במשחת שיניים כמו משחת השיניים פרודונטקס לשימוש יומיומי המכילה פלואוריד. משחה זו מסייעת לעצור דימום בחניכיים ולמונעו, ויעילה פי-4 ממשחת שיניים רגילה בהסרת חיידקי הפלאק* המצטברים לאורך קו החניכיים (מקום המפגש בין החניכיים לשן) ומסייעת לשמור על בריאות החניכיים ועל חוזק השיניים**.

* בהשוואה למשחת שיניים רגילה, לאחר ניקוי מקצועי וצחצוח יומיומי פעמיים ביום, פרט לפרודונטקס מלבינה.

**פרט לפרודונטקס ללא פלואוריד